Нейроендокринні пухлини

Що таке гастроентеропанкреатичні нейроендокринні пухлини (ГЕП-НЕП; або НЕП)?

Гастроентеропанкреатичні нейроендокринні пухлини є рідкою формою раку. Симптоми можуть відрізнятися залежно від типу, розміру і місця знаходження пухлини. У деяких пацієнтів симптоми можуть бути відсутні взагалі, що призводить до тривалого життя без встановленого діагнозу. Не дивлячись на рідкісність, захворюваність на НЕП зростає з часом ( збільшення в останні 30 років в чотири-шість разів), здебільшого завдяки можливості до якіснішої діагностики захворювання.

Які причини НЕП?

НЕП походять з нейроендокринних клітин. Ці клітини, в основному розташовані в шлунково-кишковому тракті, а також розміщені по всій грудині і черевній порожнині, вивільняють гормони в кровотік у відповідь на сигнал від нервової системи. Коли ці клітини уражені, вони виробляють надлишок гормонів, які можуть викликати різні симптоми. Нейроендокринні пухлини формуються в слизовій шлунково-кишкового тракту і найбільш часто зустрічаються в апендиксі, тонкому кишечнику, прямій кишці і підшлунковій залозі, і можуть мігрувати в інші частини тіла.

Наскільки частими є НEП?

Не дивлячись на рідкісність, захворюваність на НЕТ зростає з часом ( збільшення в останні 30 років в чотири-шість разів. Більше ніж 12 000 людей кожного року діагностують карциноїдні пухлини, з яких 8 000 виникає у шлунково-кишковому тракті. Зараз більше 112 000 людей з НЕП живе у США. Приблизно п'ять з кожних 100 000 чоловік в США отримують такий діагноз.

Які найбільш розповсюджені симптоми НЕП?

Симптоми НЕП нечіткі і можуть бути подібними до інших захворювань, включаючи хворобу Крона або синдром подразненого кишечника. Ця різноманітність симптомів може призвести до затримки діагностики захворювання. Ознаки та симптоми НЕП походять з пухлин, які виробляють гормони. Найбільш поширені симптоми включають в себе:

 • Діарею
 • Приливи в ділянці обличчя (почервоніння та підвищення температури тіла)
 • Астмоподібні напади
 • Швидке серцебиття
 • Нудота/блювання
 • Біль в животі
Як діагностують нейроендокринні пухлини?

Ряд досліджень, такі як фізичний огляд разом з результатами аналізів крові, проведення комп'ютерної томографії, МРТ (магнітно-резонансна томографія) та / або шлунково-кишкової ендоскопії підтверджують діагноз НЕП і допомагають лікарям визначити, де саме виникла пухлина, наскільки вона прогресує і куди може поширитися в подальшому.

Наскільки складно діагностувати НЕП?

Назагал, діагностика нейроендокринних пухлин може зайняти більше п'яти років, так як симптоми цього захвонрювання можуть бути невизначеними і імітувати багато інших хвороб, таких як хвороба Крона і синдром подразненого кишечника.

Чи піддаються лікуванню нейроендокринні пухлини?

Так, нейроендокринні пухлини піддаються лікуванню.  НЕП можуть бути видалені хірургічним шляхом залежно від їх розташування та резектабельності. Також є інші види лікування, які допомагають контролювати ріст пухлини та боротися з симптомами.

Які варіанти для лікування НЕП?

Дуже важливо поговорити з вашим лікарем, щоб упевнитися, що Ви отримуєте найефективніше лікування, що підходить індивідуально Вам. Ваш лікар може розказати вам про варіанти лікування, які дозволяють вжити заходи проти раку. Після того, як лікарі визначать, де виникла пухлина, наскільки вона прогресує і куди може поширитися по тілу, можна буде визначити необхідні методи лікування.

 • Хірургія – Видалення всіє або/чи частини пухлини, а також тканини навколо неї, а іноді всього органу, який містить пухлину.
 • Променева терапія – потужні рентгенівські промені використовуються для знешкодження ракових клітин.
 • Хіміотерапія– ліки, які використовуються для знищення пухлинних клітин, як правило, зупиняють здатність клітин до росту та поділу.
 • Гормональна терапія – препарати, що призначаються для контролю росту пухлини або полегшують симптоми, викликані пухлиною.
 • Цільова (таргетна) терапія – ліки, які діють на специфічні гени пухлини, білки, або тканини навколишнього середовища , що сприяють розвитку пухлини і її виживанню.
Які фактори ризику для нейроендокринних пухлин?

Наявність факторів ризику ще не означає, що у людини буде розвиватися хвороба. Деякі фактори ризику пов'язані з віком, етнічною та статевою приналежністю. Середній вік пацієнта з діагнозом НЕП – 50 і більше років. Цей тип пухлини частіше зустрічається в афроамериканців, ніж у білих людей, і дещо частіше - у жінок, ніж у чоловіків. Деякі додаткові фактори ризику включають: сімейний анамнез і фактори, які викликають пухлини, що формуються в ендокринній або нервовій системі в комплексі з певними умовами, які впливають на здатність шлунка виробляти шлункову кислоту (у тому числі атрофічний гастрит, злоякісна анемія, синдром множинної ендокринної неоплазії 1 типу).

контакти

ФОРМА ЗВОРОТНЬОГО ЗВ'ЯЗКУ
зворотній ЗВ'ЯЗОК