Церебральний параліч

Що таке дитячий церебральний параліч?

Дитячий церебральний параліч (ДЦП) виникає в результаті порушень внутрішньоутробного розвитку мозку плоду або його пошкодження під час вагітності, пологів або в ранньому післяпологовому періоді.

Найбільш ранніми і провідними є рухові порушення, які проявляються в утрудненні повзання, ходьби, дискоординації роботи кистей рук.

Найчастіше зустрічається така «спастична форма» ДЦП, при якій спостерігається підвищений тонус окремих груп м'язів тіла дитини, що призводить до порушення нормального функціонування кінцівок. Можуть уражатись одна, дві, а у важких випадках відразу всі кінцівки.

Для нормального росту м'язи повинні перебувати в розслабленому і розтягнутому стані. При ДЦП уражені м'язи постійно напружені і скорочені, їх ріст сповільнюється. Таким чином, кістки ростуть швидше відповідних груп м'язів, що з часом призводить до суттєвої різниці в довжині між кісткою з одного боку і м'язом з сухожиллям з іншого. Ця невідповідність призводить до вкорочення ураженої кінцівки, тугорухливості в суглобах і раннього їх зносу, дислокації і переломів кісток. Своєчасно розпочате лікування дозволяє істотно знизити ризик виникнення подібних ускладнень.

Які основні принципи лікування дітей, які страждають на ДЦП?

Основним завданням лікарів і батьків хворої дитини є формування правильної ходьби та інших рухових навичок. На це спрямовані всі методи фізіотерапевтичного впливу та лікувальної фізкультури (фізичні вправи, ортези, пристосування для віддання кінцівкам правильного положення, бинтування, носіння спеціальних ортопедичних апаратів і т.д.).

Хірургічна корекція включає операції на м'язах і сухожиллях (подовження) і корінцях спинного мозку (денервация) і зазвичай проводиться у віці 6-7 років і старше. Необхідно пам'ятати, що результати операції незворотні.

Тому неточний вибір м'язів-мішеней може призвести до погіршення рухових функцій. Після успішно проведеної операції кістково-м'язовий апарат дитини продовжує рости, і часто з віком виникає необхідність в повторних операціях.

Істотним недоліком лікарських препаратів, що розслаблюють мускулатуру (міорелаксантів), є те, що вони діють не вибірково і знижують тонус всіх м'язів організму, а не тільки уражених ділянок. Це може призвести до ще більшого порушення рухових функцій дитини.

Метод лікування ДЦП за допомогою введення в уражені м'язи ботулотоксину є найбільш сучасним і має ряд істотних переваг перед уже існуючими способами корекції рухових розладів.

Які методи лікування існують?

Спочатку Ваша дитина буде проходити види терапії, що не включають застосування лікарських засобів. Серед них:

 • фізіотерапія - вона сприяє розтягуванню укорочених м'язів (або м'язів, для яких існує небезпека укорочення), а також збільшенню м'язової сили
 • ортези, носіння ортопедичного взуття і апаратів, шини - вони підтримують м'язи і стабілізують розхитані суглоби
 • використання гіпсових пов'язок - це перешкоджає укорочення м'язів або зупиняє цей процес і називається «м'яка иммобилизационной контрактура». Накладення гіпсової пов'язки на гомілковостопний суглоб - найбільш поширений спосіб гіпсування

Серед видів лікування, що включають в себе застосування лікарських засобів:

 • Лікарські засоби, що впливають на м'язи всього тіла. Їх приймають перорально для розслаблення м'язів (зниження м'язового тонусу). Це означає, що всі м'язи можуть бути ослаблені, а стан дитини - характеризуватися сонливістю.
 • Постійна «Інтратекальна інфузія баклофена». Це лікарський засіб безперервно вводиться в хребет за допомогою голки. Він надає розслабляючу дію на м'язи ніг
 • Препарати, призначені надавати розслабляючу дію тільки на пошкоджені м'язи, наприклад, ін'єкції ботулотоксину

Поряд з фізіотерапією, ботулотоксин є одним з основних методів лікування церебрального паралічу. Він розслаблює м'язи, таким чином, фізіотерапія допомагає поліпшити функціональні здібності і якість життя Вашої дитини.

 • Препарати, що вводяться безпосередньо в нерв або м'яз. Наприклад, ін'єкції фенолу або спирту. Вони запобігають спастичні скорочення м'язів

Так як застосування ботулотоксину стало загальноприйнятим методом виборчого розслаблення м'язів, решта види лікування застосовуються тільки в окремих випадках.

Лікування із застосуванням хірургічного втручання

Щоб справитися з деякими проблемами, пов'язаними з церебральним паралічем, потрібне хірургічне втручання. Серед них: укорочені м'язи, сухожилля і зв'язки, скорочені м'які тканини, деформації кісток і суглобів або нестабільність суглобів.

Серед таких операцій: подовження м'язів, перенесення м'язів або сухожиль, операції на кістках і відновлення суглобів, наприклад, реконструкція кульшового суглоба або вирівнювання стопи.

Що таке ботулотоксин і як він діє?

Ботулотоксин - це білок, який зустрічається в природному вигляді у певного виду бактерій.

 • Він високо очищений
 • Його можна застосовувати як препарат для розслаблення м'язів Вашої дитини
 • Препарат в крихітних кількостях вводять в пошкоджені м'язи
 • Він знижує інтенсивність нервових сигналів, що викликають скорочення м'язів
Яким чином ін'єкції ботулотоксину можуть допомогти Вашій дитині?

Ін'єкції ботулотоксину не є засобом повного виліковування церебрального паралічу. Якщо застосовувати їх спільно з фізіотерапією, вони можуть поліпшити рухливість і якість життя Вашої дитини.

Завдяки таким ін'єкціям дітям легше буде виконувати рухи, на які справила негативний вплив спастичність, наприклад: поставити п'яти на підлогу, розставити ноги.

Як проводиться лікування?

Ботулотоксин вводиться в уражений м'яз. Лікування може бути різним, в залежності від стану Вашої дитини.

При виконанні тільки однієї або двох ін'єкцій лікар може використовувати знеболюючий крем, щоб зменшити неприємні відчуття від проколу голкою. Ін'єкції не більш болючі, ніж уколи при вакцинації дитини.

Дуже маленьким або неспокійним дітям, а також тим, кому необхідна серія ін'єкцій, можна дати легкий седативний (заспокійливий) засіб для зняття занепокоєння. Після ін'єкцій дитина може повернутися додому через кілька годин. Більшість дітей можуть вже наступного дня вирушити в школу.

Як довго триває дія ботулотоксину?

Його дія - завжди тимчасова і, як правило, триває 3-4 місяці. Через цей час взаємодія між нервом і м'язом знову відновлюється. Це означає, що м'язи можуть знову стати важкорухливими, і будуть потрібні нові ін'єкції ботулотоксину.

Дуже важливо, щоб повторне лікування не проводилося частіше, ніж це рекомендується виробником.

Чи є необхідність в інших видах терапії спільно із застосуванням ін'єкцій ботулотоксину для досягнення оптимального результату?

Для досягнення оптимального результату від застосування ботулотоксину Ваша дитина має безперервно проходити фізіотерапію. Це особливо важливо в тому випадку, якщо дитині необхідно навчитися використовувати м'язи в своєму повсякденному житті. Іноді дитині можуть знадобитися шини, і час від часу на короткий період - гіпс. Це дозволить суглобам рухатися вільніше. Деяким дітям потрібно хірургічна корекція.

Чи виникне необхідність в ортопедичних операціях для Вашої дитини?

Багатьом дітям в кінцевому підсумку буде потрібно провести хірургічне втручання для подовження м'язів і сухожиль. Можливо, також буде потрібна операція для розпрямлення кісток, які не могли нормально розвиватися внаслідок церебрального паралічу. Метою операції є покращення функцій м'язів, положення тіла і зовнішнього вигляду дитини, зменшення болю і попередження деформацій суглобів.

Що можна зробити для того, щоб впоратися зі станом Вашої дитини?

Можливо, Ви зможете краще впоратися з цим станом, якщо більше дізнаєтеся про церебральний параліч та будете спілкуватися з людьми, в яких такий же стан, або людьми, які доглядають за дітьми з ЦП. Можливо, вони допоможуть Вам знайти способи, що дозволяють впоратися з різними проблемами. Важлива також підтримка сім'ї і друзів. Можливо, їм також буде корисно дізнатися більше про церебральний параліч, завдяки чому вони зможуть краще зрозуміти проблеми Вашої дитини.

Для отримання більш детальної інформації зверніться до лікаря Вашої дитини.

контакти

ФОРМА ЗВОРОТНЬОГО ЗВ'ЯЗКУ
зворотній ЗВ'ЯЗОК